Novinky a zajímavosti »

Odhalené krčky, citlivé zuby

Mnoho pacientů v určitém okamžiku zjistí, že jim ustoupila dáseň, že najednou bílá sklovina korunky zubu přechází ve tmavší povrch kořene, který je nápadným. A nejen to, zuby se stanou citlivými na studené i sladké. Ústup dásně změní často i estetiku úsměvu. Linie dásně není harmonicky probíhající.

Co s tím? V první řadě je třeba odstranit příčinu, aby se problém neprohluboval. Příčinou může být např. špatná technika čištění zubů. Pacient chce ale návrat do původního stavu. Toto lze vyřešit specielním chirurgickým postupem. Lze vrátit dáseň do původního místa. Využívá se postupů plastické mikrochirurgie. Přidává se i tkáň, která se odebírá na patře.

Stehy se odstraňují na patře po týdnu, mikro stehy v místě operované dásně za 12 – 14 dní. Pooperační průběh je většinou nebolestivý. Po operaci nedojde k žádnému viditelnému problému. Je však třeba zachovat klidový, dietetický a hygienický režim. Úspěšnost této operace je při správné indikaci 97 %. V Čechách tuto operaci provádí jen málo pracovišť, my patříme mezi ně.